Νέα του δικτυακού τόπου

 
 
Φωτογραφία ΑΧΙΛΛΕΥΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ
Το πρώτο μου chat?μερικές σκέψεις.
από ΑΧΙΛΛΕΥΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ - Παρασκευή, 2 Μάρτιος 2007, 7:58 πμ
 

Χθες το βράδυ είχα κι εγώ τη χαρά, όπως και άλλοι 15-16 συνάδελφοι (ταυτόχρονα!!!), να πάρω μέρος στη συζήτηση. Ωραία δεν ήταν;

Ανταλλάξαμε σύντομες απόψεις, γι? αυτό ευχαριστώ όλους και ιδιαίτερα όσους προσπάθησαν να δώσουν απαντήσεις (τον Αλέξανδρο, τη Μαριάννα και όσους άλλους ξεχνώ ).

          Όμως όσο περνούσε η ώρα αισθάνθηκα δύσκολα. Όσοι, όπως εγώ είμαστε εντελώς καινούργιοι, προσπαθούσαμε να πάρουμε ουσιαστικές απαντήσεις, να καταλάβουμε τι ακριβώς γίνεται. Η απειρία μας αυτή συνδυασμένη με τη διαδικασία του chat, μας οδήγησε στην αρχή σε μια πίεση και σιγά σιγά στην αδράνεια. Έβλεπα ας πούμε ορισμένους (μεταξύ αυτών κι εγώ) να μένουμε αδρανείς αρκετά λεπτά. Καταϊδρωμένοι, φαντάζομαι, οι πιο σχετικοί προσπαθούσαν να μας ικανοποιήσουν όλους και μπράβο τους !!!

          Γράφω αυτές τις σκέψεις όχι με κριτική ματιά αλλά για να μοιραστώ και με άλλους αυτό το συναίσθημα. Είδα όλους μας σαν μια σχολική τάξη η οποία προσπαθεί να οργανωθεί και να δουλέψει κάποιο θέμα σε ομάδες με όλες τις δυσκολίες που αυτό σημαίνει.

          Πιστεύω πως σιγά σιγά η γνώση που θα αποκτήσουμε θα μας διευκολύνει και θα κάνει ουσιαστική τη συμμετοχή μας. Επίσης η οργάνωση σε ολιγομελείς ομάδες, όπως ορίζει η ομαδοσυνεργατική μέθοδος, θα δώσει λύσεις. Ίσως μάλιστα οι εκπαιδευτές πρέπει να βάλουν ως κριτήρια το επίπεδο ικανότητας και τα ενδιαφέροντα και όχι τόσο το πότε μπορεί ο καθένας, έτσι ώστε να γίνει πιο λειτουργικό το μάθημα.

Για παράδειγμα εγώ φέτος είμαι στο Ολοήμερο, άρα δεν έχω τάξη.

Όμως θα ήθελα να ασχοληθώ στο blog που θα φτιάξω και ίσως στο ιστολόγιο με ενότητες του μαθήματος «Ερευνώ και Ανακαλύπτω Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού» (αλήθεια ενδιαφέρεται κανείς να στήσουμε μια ομάδα εργασίας;). Να είναι δηλαδή αυτή η ενότητα «το όχημα» ώστε να προσεγγίσω τη νέα γνώση του μαθήματος που συμμετέχω.

 Σας ευχαριστώ όλους, ελπίζω να μη σας κούρασα.

Αχιλλέας Παπαγεωργίου

 

         
 
Φωτογραφία Αργυρώ Καλλιβρετάκη
Απάντηση: Το πρώτο μου chat?μερικές σκέψεις.
από Αργυρώ Καλλιβρετάκη - Παρασκευή, 2 Μάρτιος 2007, 8:38 πμ
 

Γειά σου Αχχιλέα!

Ή τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται!! τα ίδια σκεφτόμουν κι εγώ.Άσε που η ταχύτητα ήταν το κάτι άλλο.Ούτε κι εγώ δεν καταλάβαινα τι ελέγετο,αφού μερικές φορές με πετούσε έξω αμέσως κι έχανα ... τα αυγά και τα πασχαλια χαμόγελο

Σε ευχαριστώ

Αργυρώ Καλλιβρετάκη

Φωτογραφία Νίκη Λαμπροπούλου
Απάντηση: Το πρώτο μου chat?μερικές σκέψεις.
από Νίκη Λαμπροπούλου - Παρασκευή, 2 Μάρτιος 2007, 2:06 μμ
 

Γεια σας! εγώ δεν κατάφερα να μπω.. θα προσπαθήσω όμως να απαντήσω στις ερωτήσεις κια απορίες.

Θίξατε πολλά θέματα:

(1) Τεχνικά: ταχύτητα και πρόσβαση> αυτό εξαρτάται από πολλά πράγματα, από την ποιότητα των γραμμών στην Ελλάδα και τις συγκεκριμέςνες περιοχές, μέχρι τα μηχανήματα και το πόσο δυνατά είναι για να κρατήσουν τέτοια περιβάλλοντα.

(2) Παιδαγωγικά: (α) κριτήριο χωρισμού στη συνομιλία( τσατ)> επείδή είναι΄η πρώτη προσπάθεια, δεν ξέραμε αρχικά πόσα άτομα θα είναι παρόντα, όπως είδατε είναι αρκετά μεγλάλος ο αριθμός. Εάν είχαμε ένα μάθημα για την επιμόρφωση των εκπ/κών με πιστοποιητικό, ο μεγαλύτερος δυνατός αριθμός είναι 15. Καμία σχέση! οπότε σωστά το κριτήριο δεν έπρεπε να είναι όποτε μπορεί ο καθένας ή η γεωγραφική περιοχή, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ήταν το μόνο που θα μπορύσαμε να θέσουμε. Όταν κάνουμε την ανάλυση των ερωτηματολογίων, θα δούμε περίπου τα ποσο΄στά εμπερίας και θα έχουμε γνώση την επόμενη φορά!

(β) Θέμα, δομή και ενδιαφέρον στο θέμα> νομίζω και πάλι θα απαντήσω όπως προηγουμένως. Επίσης, η διαδικτυακή εκπαιδευτική κοινότητα καθε φορά ειναι μοναδική> φτιάχνει τη δική της ιστορία μέσα από τη χρησιμοποιηση των εργαλείων, την επικοινωνία κια τη συνεργασία. Ίσως το θέμα να έπρεπε να συζητηθεί συνολικά πριν τη συνομιλία, ίσως θα έπρεπε κάποιοι να επικοινωνήσουν μαζί μας να μας πουν τι θα ήθελνα να συζητήσουν> ήδη ο συνάδελφος πρότεινε! Τώρα ξέρουμε κάτι περισσότερο από πριν - πριν να στείλετε τα συγκεκριμένα μηνύματα, έτσι δεν είναι? approve

Είναι εξαιρετικά ευχάριστο το γεγονός οτι υπάροχυν απορίες, παρατηρήσεις, υποδείξεις κλπ, για να μπορέσουμε να σηριχτούμε σε αυτήν την εμπειρία κια να υποστηρίξουμε μαζί μελλοντικές προσπάθειες. Ο,τιδήποτε απορίες και προβλήματα θέλετε να μη διστάζετε να μας τα λέτε.

Αχιλλέα, αν μπορείς δώσε την ιδέα στο Φόρουμ για τις ιδέες. Αυτό το φόρουμ είναι έξω από το μάθημα και στο αρχικό περιβάλλον της Τηλεκπαίδευσης smile

Φωτογραφία ΑΧΙΛΛΕΥΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ
Απάντηση: Το πρώτο μου chat?μερικές σκέψεις.
από ΑΧΙΛΛΕΥΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ - Παρασκευή, 2 Μάρτιος 2007, 7:08 μμ
 

Νίκη, σ'ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις και φυσικά για την άμεση ανταπόκριση. Νομίζω πως κατάλαβες το πνεύμα των γραφόμενών μου. Άλλωστε ένα από τα e-mail που μου έστειλες σήμερα, ακριβώς αυτήν την κατάσταση που εγώ διαπίστωσα, περιγράφει ως κίνδυνο και δίνει τρόπους σωστής συμπεριφοράς. Κυρίως έγραψα τις σκέψεις μου για να μην απογοητευτούν κάποιοι από την πρώτη φορά. Ευχαριστώ και πάλι.                                                                                                 Καλό Σαββατοκύριακο                                                                    Αχιλλέας

Φωτογραφία Aggeliki Nikolaou
Απάντηση: Το πρώτο μου chat?μερικές σκέψεις.
από Aggeliki Nikolaou - Παρασκευή, 2 Μάρτιος 2007, 7:28 μμ
 

Αχιλλέα είμαι κι εγώ ομοιοπαθής σχετικά με το χθεσινό chat.

Μόλις που πρόλαβα να πάρω δύο απαντήσεις (κατατοπιστικές ομολογώ) και μετά εγκατέλειψα.

Είχε πολύ "τρέξιμο". Και είμαι πολύ λιγο προπονημένη.

Αγγελική

Φωτογραφία Νίκη Λαμπροπούλου
Απάντηση: Το πρώτο μου chat?μερικές σκέψεις.
από Νίκη Λαμπροπούλου - Παρασκευή, 2 Μάρτιος 2007, 8:51 μμ
 

Η πιο 'πολύπλοκη' και διασκεδαστική εμπείρία που είχα με τσατ ήταν σε ε΄να πραγματικό περιβάλλον με όλους τους Η/Υ στο Μουντλ κάποιου αγγλικού πανεπιστημίου. Μιλούσαμε σε πραγματικό χώρο και χρόνο και ταυτόχρονα στο τσατ, που τελικά είναι και σύγχρονο και ασύγχρορο και με πολλαπλές κατευθύνσεις. Δηλαδή αν κάθε 2-3 άτομα σε σύνολο 15 (τόσος είναι ένας αριθμός για συμμετέχοντες σε κανονική εικονική τάξη) έχουν το δικό τους θλεμα, φανταστείτε τι γίνεται όταν κάπιος παίρνει μέρος στο ίδιο τσατ σε 2-3 διαφορετικά θέματα και ταυτόχρονα σε πραγματική συζήτηση για την αξιολόγησή τους. Μετά από αυτό τα τσατς μου φάνηκαν παιχνιδάκι!

Άρα έχει σχέση και η πολυπλοκότητα των εμπειριών μας για να γίνει κριτική και αξιολόγηση, δεν είναι; Με τόσα προβλήματα που αντιμετωπίσατε και θα αντιμετωπισετε, όταν θα πάτε σε ένα τσατ που δουλεύει αψογα δε θα σας κάνει εντύπωση,όπως και όταν θα βρεθείτε σε εικονική τάξη με 15 άτομα wink

(εδώ ήταν> http://www.alt.ac.uk/workshop_detail.php?e=150)

ΥΓ Ναι, Αχιλλέα, το κείμενο έγινε για σένα και ωφελήθηκαν όλοι όπως είδες! Πείτε μας ό,τι ιδέες έχετε και θα προσπαθήσουμε να τις κάνουμε πραγματικότητα!

Φωτογραφία ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ
Απάντηση: Το πρώτο μου chat?μερικές σκέψεις.
από ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ - Δευτέρα, 5 Μάρτιος 2007, 1:09 μμ
 

Αχιλλέα,

χαίρομαι που σε βρίσκω στην Ασύγχρονη Εκπαίδευση εντός από το χωριό μας.

Φωτογραφία ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΡΑΠΤΗΣ
Απάντηση: Το πρώτο μου chat?μερικές σκέψεις.
από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΡΑΠΤΗΣ - Δευτέρα, 5 Μάρτιος 2007, 7:39 μμ
 
Φίλε Θανάση ,συμμετέχω κι εγώ σε αυτό το χώρο ,με τις λίγες γνώσεις που διαθέτω. Χαίρομαι που είμαι μαζί σας.
Νίκος Ράπτης.
Φωτογραφία ΑΧΙΛΛΕΥΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ
Απάντηση: Το πρώτο μου chat?μερικές σκέψεις.
από ΑΧΙΛΛΕΥΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ - Δευτέρα, 5 Μάρτιος 2007, 11:30 μμ
 

τελικά αποκλείεται να είναι 3 εδώ πέρα από το ίδιο χωριό

Φωτογραφία ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ
Απάντηση: Το πρώτο μου chat?μερικές σκέψεις.
από ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ - Τρίτη, 6 Μάρτιος 2007, 1:10 μμ
 
Κι όμως είναι:Αχιλλέας, Νίκος, Θανάσης.
Φωτογραφία Νίκη Λαμπροπούλου
Απάντηση: Το πρώτο μου chat?μερικές σκέψεις.
από Νίκη Λαμπροπούλου - Τρίτη, 6 Μάρτιος 2007, 8:32 μμ
 
Τι χωριό είναι αυτό, παιδιά! Να μετακομίσουμε όλοι!!
Φωτογραφία ΑΧΙΛΛΕΥΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ
Απάντηση: Το πρώτο μου chat?μερικές σκέψεις.
από ΑΧΙΛΛΕΥΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ - Τρίτη, 6 Μάρτιος 2007, 9:32 μμ
 

Το λένε Μεσοχώρα και είναι στο Ν. Τρικάλων. Δυστυχώς θα πνιγεί όταν θα πλημμυρίσει η λίμνη από τον Αχελώο. Ας όψεται η ΔΕΗ και τα μεγαλόπνοα σχέδια της. Δες αν θέλεις ( συγνώμη Θανάση, ξέρω ότι είσαι σεμνός αλλά όπως είδες θέλει να μάθει) στο http://www.mesochoranet.gr/ 

Αχιλλέας

Φωτογραφία Νίκη Λαμπροπούλου
Απάντηση: Το πρώτο μου chat?μερικές σκέψεις.
από Νίκη Λαμπροπούλου - Τετάρτη, 7 Μάρτιος 2007, 12:29 μμ
 

ΩΩΩΩΩ!!! Ωραίο χωριό και ωραία ιστοσελίδα!!

οι άνθρωποι έχει αποδειχθεί ότι έρχονται κοντά σε 2 περιπτώσεις, όταν έχουν ένα πρόβλημα και όταν έχουν ένα κοινό ενδιαφέρον. Επειδή όταν το πρόβλημα φύγει η ομαδα διαλύεται, πιο υγειής τρόπος είναι να ξεκινήσει με πρόβλημα αλλά με την ευκαιρία του προβλήματος να προχωρήσει πιο πέρα... δεν ξέρω αν μπορεί να ισχύσει κάτι παρόμοιο ή να σκεφτείτε λύσεις, απλά το αναφέρω μήπως σην πορεία έχετε καμιά ιδέα..

Φωτογραφία ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΡΑΠΤΗΣ
Απάντηση: Το πρώτο μου chat?μερικές σκέψεις.
από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΡΑΠΤΗΣ - Τετάρτη, 7 Μάρτιος 2007, 12:42 μμ
 
Εύχομαι να έχετε δίκιο.Πάντως το πρόβλημα στη δική μας περίπτωση θα αργήσει να φύγει. Ελπίζουμε να παραμείνουμε ομάδα με μεγάλο ενδιαφέρον για τον τόπο μας.
Φωτογραφία Μαριάννα Βιβίτσου
Απάντηση: Το πρώτο μου chat?μερικές σκέψεις.
από Μαριάννα Βιβίτσου - Δευτέρα, 5 Μάρτιος 2007, 11:44 μμ
 
"Είδα όλους μας σαν μια σχολική τάξη η οποία προσπαθεί να οργανωθεί και να δουλέψει κάποιο θέμα σε ομάδες με όλες τις δυσκολίες που αυτό σημαίνει."

Αυτό ακριβώς συμβαίνει, Αχιλλέα. Και είναι πιο δύσκολο στην αρχή όταν ψάχνεις  μόνος  σου να βρεις το δρόμο στη συνεργατική μάθηση! Γνωρίζουμε τα προβλήματα, αντιμετωπίζουμε κι εμείς τα ίδια smile Δεν το βάζουμε όμως κάτω και, όπως φαίνεται, ούτε κι εσείς!!! Χαίρομαι πολύ γι αυτό, νοιώθω ότι έχω παρέα σ' αυτό το ταξίδι προς τη μάθηση.

Σ' ευχαριστούμε πολύ για τα σχόλια  και τις ιδέες σου. Κι αφού όλα είναι υπό 'συζήτησιν' δες κι αυτό το χώρο εδώ