Απορίες/Σχόλια πάνω στις εργασίες

 
 
Picture of ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΚΑΡΚΑΝΑΚΗ
ΕΡΓΑΣΙΑ 5.4 ΑΣΚΗΣΗ6(κ.Σωτηράκη)
by ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΚΑΡΚΑΝΑΚΗ - Δευτέρα, 25 Μάρτιος 2013, 9:02 πμ
 
κ.Σωτηράκη γεια σας
οι μαθητές μου θα καταλάβαιναν σίγουρα γιατί θα είχαν κάνει μόνοι τους όλη την κατασκευή! κατα πάσα πιθανοτητα πολύ καλύτερα από εμένα!!
εγω πάλι άφησα τον κύκλο και την ευθεία για να φαίνεται πως προκύπτει το σημείο τομής και όχι για εφέ.
αλλά δεν μπορούσα να κάνω τους κύκλους να εμφανίζονται πιο αραιά ??????και επίσης δεν ξέρω αν γίνεται να αρχίζει το σημείο που κινείται απο εκεί που εσύ θέλεις και να σταματάει εκεί που εσύ θέλεις?????????


Picture of ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΣΩΤΗΡΑΚΗΣ
Απάντηση: ΕΡΓΑΣΙΑ 5.4 ΑΣΚΗΣΗ6(κ.Σωτηράκη)
by ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΣΩΤΗΡΑΚΗΣ - Δευτέρα, 25 Μάρτιος 2013, 7:48 μμ
 
Αθανασία, σίγουρα ο κύκλος και η ευθεία πρέπει να φαίνονται. Νομίζω όμως ότι στο αρχείο που μου έστειλες άφηναν ίχνος που γέμιζε την οθόνη με πολλούς κύκλους. Αυτό το ίχνος πιστεύω ότι δεν είναι καλό να φαίνεται γιατί δημιουργούνται πάρα πολλές γραμμές και είναι δύσκολο να επικεντρωθείς σε μια. Αν τώρα θέλεις ένα σημείο να αρχίζει να κινείται από εκεί που θέλεις και να σταματά εκεί που θέλεις, ένας εύκολος τρόπος να το κάνεις είναι να το κινείς πάνω σε ένα ευθύγραμμο τμήμα. Βάλε λοιπόν ένα ευθύγραμμαο τμήμα, στην αρχή της κατασκευής σου και πάνω σ' αυτό βάλε το σημείο και μετά συνέχισε και ολοκλήρωσε την κατασκευή σου όπως την θέλεις.
Για να φαίνονται τώρα οι κύκλοι πιο αραιά, μπορείς στον δρομέα να ορίσεις Αύξηση 0.5 ή κάποια άλλη μεγαλύτερη οπότε τα σημεία ή οι κύκλοι που θα σχεδιάζεις με αυτόν το δρομέα, καθώς και τα ίχνη τους, θα είναι πιο αραιά.
Picture of ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΚΑΡΚΑΝΑΚΗ
Απάντηση: ΕΡΓΑΣΙΑ 5.4 ΑΣΚΗΣΗ6(κ.Σωτηράκη)
by ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΚΑΡΚΑΝΑΚΗ - Τρίτη, 26 Μάρτιος 2013, 2:07 μμ
 
νομιζω καταλαβα! thanks